Bierny tryb życia – zagrożenia

Pływanie

Strzeż się biernego trybu życia!

Siedzący tryb życia jest niezdrowy i może prowadzić do licznych chorób – zdanie, które można usłyszeć niemal wszędzie. Mało kto jednak mówi, co tak naprawdę może się stać jeśli nie zaczniemy spędzać czasu aktywnie. A może stać się wiele od dolegliwości nie zagrażających życiu, po takie które mogą doprowadzić nawet do śmierci, a oto katalog chorób i schorzeń jakie mogą być efektem biernego trybu życia:

– zaparcia – brak ruchu osłabia mięśnie jamy brzusznej, co spowalnia pracę jelit i powoduje powstanie syndromu leniwego jelita, co w efekcie skutkuje problemami z wypróżnianiem.

– łatwość w łapaniu infekcji – wysiłek fizyczny zwiększa przepływ krwi przez co pomaga rozprzestrzenić się po cały ciele komórkom zwalczającym bakterie i wirusy.

– Hemoroidy – siedzący tryb życia powoduje stały ucisk w jamie brzusznej, ze względu na problemy z zaparciem naczynia krwionośne odbytu rozszerzają się w efekcie zaczynają boleć, piec, pękać, co może prowadzić do stanów zapalnych.

– Żylaki – gdy nogi długo pozostają w bezruchu, uruchamia się mechanizm tłoczący krew ku górze, co w efekcie powoduje żylaki.

– Bóle pleców – ciągłe siedzenie w jednej pozycji jest zabójcze dla kręgosłupa. Siedząc obciążamy go dwukrotnie bardziej niż stojąc. Dodatkowo nie używane mięśnie pleców i więzadła sprawiają, że mamy coraz większe trudności z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała,

– Nadwaga i otyłość – nie ruszając się przybieramy na wadze, otyłość może powodować problemy z poruszaniem, ze stawami i kolanami, miażdżyce, choroby serca, zawały.

– Nadciśnienie

– Cukrzyca typu 2 – ten typ cukrzycy związany jest z nadwagą i brakiem ruchu. W ich wyniku dochodzi do zaburzeń przemiany węglowodorów, a w efekcie rosnącej odporności na insulinę.

– Zmiany w sieci neuronowej w mózgu (wciąż trwają badania nad efektami takich zmian).